postanowienie o braku konieczności przeprowadzenia OOŚ - Remel

                                                                                        Świecie, dnia 2010-03-01

ROŚiGK – 7625/1/5/2009
 

POSTANOWIENIE
 

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 69 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
 
BURMISTRZ ŚWIECIA po rozpatrzeniu wniosku:
 

ZAKŁADU USŁUG ELEKTRYCZNYCH
„REMEL” SP. Z O. O.
UL. BYDGOSKA 1
86-105 ŚWIECIE
 

dotyczącego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
 

„MODERNIZACJA PODTORZA SUWNICY W HALI WARSZTATOWEJ,
CELEM ZAINSTALOWANIA SUWNICY O UDŹWIGU 12 T”
NA DZIAŁCE NR 105/97
(OBRĘB EWIDENCYJNY PRZECHOWO)
 

po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
 

postanawia:
 

stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko
 

 

UZASADNIENIE

„REMEL” Sp. z o. o. zwróciła się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w związku z planowaną modernizacją podtorza suwnicy 5 T w hali warsztatowej. Wykonanie prac modernizacyjnych umożliwi zainstalowanie suwnicy o udźwigu
12 T. Suwnica 5 T jest zbyt mała dla potrzeb remontowych, co powoduje konieczność używania ciężkich wózków widłowych lub dźwigów samojezdnych.


Inwestycja realizowana będzie na działce ewidencyjnej Nr 105/97 (obręb Przechowo). Teren realizacji planowanej inwestycji objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała Nr 85/07 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 10 września 2007 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar zakładu „Mondi” oraz tereny przyległe położone w Świeciu, publikacja: Dziennik Urzędowy
Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 11 października 2007 r. Nr 116, poz. 1734). Obszar objęty planowanym przedsięwzięciem znajduje się w jednostce strukturalnej 6 P/U - teren obiektów produkcyjnych (w tym przemysłowych) i zabudowy usługowej (występujący łącznie, jak i osobno). Lokalizacja projektowanej inwestycji jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, a także wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wypis z rejestru gruntów, mapa do celów projektowych oraz kopia mapy ewidencyjnej, obejmującej przewidywany teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich.


Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2010/A/0015.


Informację o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie podano do publicznej wiadomości dnia 2010-01-20 na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach), na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu oraz w miejscu planowanej inwestycji.

 
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 69 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zmianami) przedmiotową inwestycję zakwalifikowano do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (stanowiska testowania silników), dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.


Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) w dniu
2010-01-21 Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie ewentualnej konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia.


Oba organy opiniujące odstąpiły od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania
na środowisko (opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu znak: N.NZ – 4200-5/15/10 z dnia 2010-02-04, opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy znak: RDOŚ -04.OO.6613-111/10/JM z dnia 2010-02-15). Postanowienia organów opiniujących zamieszczone zostały w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2010/I/ 0004 i 2010/I/0003.


Odstąpienie od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko poprzedzone zostało dokładną analizą przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami).


Przedsięwzięcie realizowane będzie na działce Nr 105/97 (obręb ewidencyjny Przechowo), zlokalizowanej w obrębie Strefy Przemysłowej „Mondi Świecie S.A.”, ustanowionej Rozporządzeniem Nr 10 Wojewody Kujawsko – Pomorskiego z dnia 20 czerwca 2008 r. (publikacja: Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 23 czerwca 2008 r.  Nr 87, poz. 1415). Na terenie strefy przemysłowej istnieje możliwość przekraczania wartości odniesienia następujących substancji: merkaptanów, siarkowodoru i dwutlenku azotu. Na terenie strefy przemysłowej niedotrzymanie standardów jakości środowiska oraz wartości odniesienia nie może dotyczyć substancji działających mutagennie lub rakotwórczo, wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz. U. Nr 201, poz. 1674).

Na podstawie zgromadzonej dokumentacji sprawy ocenia się, iż negatywne oddziaływanie na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia wystąpić może wyłącznie na etapie wykonywania prac modernizacyjnych podtorza suwnicy 5T. Oddziaływanie to będzie miało charakter lokalny i krótkotrwały. Prowadzenie prac budowlanych wewnątrz warsztatu oraz zastosowane rozwiązania techniczne zminimalizują negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko. Zasięg emisji zanieczyszczeń, drgań, hałasu do otoczenia, występujących podczas prowadzenia prac - nie powinien wykroczyć poza budynek hali warsztatowej. Ocenia się, iż ryzyko wystąpienia kumulacji oddziaływań jest niskie, szczególnie w odniesieniu do okolicznych podmiotów gospodarczych, zlokalizowanych w obrębie strefy przemysłowej. 


W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary wodno – błotne oraz inne o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne, obszary objęte ochroną, obszary ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary o znacznej gęstości zaludnienia, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk, lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną itp. Zasięg oddziaływania inwestycji nie obejmie terenów zabudowy mieszkaniowej oraz obiektów użyteczności publicznej.

Przedsięwzięcie będzie realizowane poza granicami projektowanych oraz wyznaczonych obszarów Natura 2000. Najbliżej zlokalizowane obszary chronione Natura 2000 tj. Dolina Dolnej Wisły PLB 040003, Zamek Świecie PLH 040025 położone są w odległości pow. 2,5 km od miejsca lokalizacji projektowanego przedsięwzięcia. Z uwagi na skalę oraz charakter oddziaływania planowanej inwestycji, jej realizacja oraz eksploatacja nie spowoduje niszczenia gatunków i siedlisk, dla ochrony których wyznaczono obszary Natura 2000. Przedsięwzięcie nie stanowi zagrożenia, jakie określono dla w.wym. obszarów Natura 2000 i zapisano w standardowym formularzu danych.

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie zwiększy ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
Otrzymują:
1.      „REMEL” Sp. z o. o.
ul. Bydgoska 1
86 – 105 Świecie - z prośbą o zamieszczenie dokumentu w miejscu realizacji inwestycji
2.      Mondi Świecie S.A.
ul. Bydgoska 1
86 – 100 Świecie 
3.      Saturn Management Sp. z o. o. i Wspólnicy
Spółka Komandytowa
ul. Bydgoska 1
86 – 100 Świecie
4.      a/a
 
Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu ul. Sądowa 5
    86 – 100 Świecie
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
    ul. Dworcowa 63
    85 – 009 Bydgoszcz
 

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (1 marca 2010)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (1 marca 2010, 11:54:00)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1715