postanowienie o braku konieczności sporządzenia ooś dla przedsięwzięcia pn. "Rozbudowa drogi Sulnówko - Kozłowo"
Świecie, dnia 2011-01-04
ROŚiGK – 7625/20/5/2010/2011
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 56 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
BURMISTRZ ŚWIECIA po rozpatrzeniu wniosku:
GMINY ŚWIECIE
UL. WOJSKA POLSKIEGO 124
86 – 100 ŚWIECIE
dotyczącego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
„ROZBUDOWA DROGI WRAZ Z CIĄGIEM PIESZOROWEROWYM
NA TRASIE SULNÓWKO – KOZŁOWO, GMINA ŚWIECIE”
po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
postanawia:
stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko
UZASADNIENIE
Gmina Świecie zwróciła się do Burmistrza Świecia z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w związku z planowaną rozbudową drogi wraz z ciągiem pieszorowerowym na trasie Sulnówko – Kozłowo. Zakres projektowanego przedsięwzięcia obejmie m.in.: poszerzenie jezdni do szerokości 6 m, poprawę nośności nawierzchni drogowej poprzez wzmocnienie jej konstrukcji, poprawę geometrii na skrzyżowaniach dróg, wykonanie ciągu pieszorowerowego (szerokość 2,5 m, nawierzchnia bitumiczna lub z kostki brukowej betonowej bezfazowej na pełnej konstrukcji). Planowana inwestycja wpłynie na poprawę warunków komunikacyjnych, w szczególności transportu odpadów do Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów w Sulnówku. Teren przeznaczony pod planowaną inwestycję ujęty jest częściowo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Lokalizacja przedsięwzięcia nie jest sprzeczna z jego ustaleniami.
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia,
a także wypis z rejestru gruntów, kopie map ewidencyjnych, obejmujących teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich, wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2010/A/0178. Z uwagi na fakt, iż liczba stron postępowania przekracza 20, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.: Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) informację o wszczęciu niniejszego postępowania w przedmiotowej sprawie oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie - podano do publicznej wiadomości dnia 2010-08-31 drogą obwieszczenia Burmistrza Świecia na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach), na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu oraz na sołeckich tablicach ogłoszeń w miejscowościach: Sulnówko i Kozłowo.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 56 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r.
w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) przedmiotowe przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko, dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane (drogi publiczne o nawierzchni utwardzonej).
Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) - w dniu
2010-09-15 Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
W dniu 2010-09-21 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wyraził opinię znak: N.NZ-4200-77/194/10 o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Dokument ten zarejestrowany został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/0001. W dniu 2010-10-15 do Burmistrza Świecia wpłynęło pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy znak: RDOŚ-04.00.6613-1225/10/HR z dnia 2010-09-30. Niniejsze pismo zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/0002. W piśmie tym, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wezwał Wnioskodawcę do przekazania wyjaśnień informacji, zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, dotyczących m.in.:
- określenia, czy w ramach inwestycji planowana jest również wycinka krzewów;
- wariantów lokalizacyjnych, w wyniku których skala wycinki roślinności drzewiastej będzie najmniejsza;
- ilości i parametrów (gatunek, stan zdrowotny, pierśnica, występowanie dziupli lub próchnowisk) drzew pozostających w zasięgu inwestycji oraz przewidzianych do wycinki;
- terminu planowanej wycinki drzew i krzewów;
- przewidzianych działań minimalizujących oraz kompensacyjnych, w przypadku stwierdzenia występowania gatunków chronionych oraz o znaczeniu dla Wspólnoty (w szczególności pachnicy dębowej oraz ptaków);
- rozwiązań mających na celu zabezpieczenie rosnących drzew w czasie prowadzenia prac.
Po uzupełnieniu przez Wnioskodawcę wymaganych informacji (m.in. sporządzona inwentaryzacja zieleni), Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał postanowienie znak: RDOŚ-04.OO.6613-1225-1/10/HR z dnia 2010-12-16 wyrażające opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Niniejsze postanowienie zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/ 0004.
Odstąpienie od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko poprzedzone zostało dokładną analizą przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami).
Etap realizacji planowanego przedsięwzięcia polegać będzie na prowadzeniu prac budowlanych, związanych z rozbudową infrastruktury drogowej. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji sprawy ocenia się, iż negatywne oddziaływanie na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia związane będzie z emisją hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, powstających podczas prowadzenia prac i transportu materiałów budowlanych. Ocenia się, iż emisja hałasu i zanieczyszczeń do powietrza nie powinna przekroczyć dopuszczalnych norm oraz pogorszyć standardów jakości środowiska. Organizacja prac oraz zastosowane rozwiązania techniczne powinny zminimalizować negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko. Prace wykonywane będą w porze dziennej. Ocenia się, iż wszelkie emisje, jakie wystąpią podczas rozbudowy infrastruktury drogowej, można zaliczyć do krótkoterminowych, nie stanowiących zagrożenia dla środowiska. Odpady powstające podczas budowy, przekazane zostaną podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia, ewentualnie osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami, z uwzględnieniem zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2006 r. Nr 75, poz. 527 ze zmianami).
W związku z realizacją projektowanej inwestycji przewiduje się wycinkę drzew. Wariant lokalizacyjny, wybrany do realizacji jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska. Wybór wariantu dokonany został przy uwzględnieniu minimalizacji strat w środowisku,
spowodowanych w szczególności wycinką drzew i krzewów. Lokalizacja przedsięwzięcia w przeważającej części pokrywa się z istniejącym przebiegiem drogi Sulnówko – Kozłowo.
Na wybór lokalizacji ciągu pieszorowerowego po prawej stronie drogi (w kierunku do miejscowości Kozłowo) wpłynęła możliwość ograniczenia wycinki drzew ekosystemu leśnego. Sporządzona inwentaryzacja zieleni przeznaczonej do wycinki (dokument zarejestrowany w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/ 0003) - nie wykazała jakichkolwiek śladów obecności próchnojadów, w tym pachnicy dębowej Osmoderma eremita. Wycinka zieleni nie powinna być prowadzona w okresie lęgowym ptaków.
W przypadku stwierdzenia występowania gatunków chronionych oraz o znaczeniu dla Wspólnoty (w szczególności pachnicy dębowej i ptaków) - Inwestor przewiduje zastosowanie działań minimalizujących i kompensacyjnych, polegających m.in. na: wybraniu larw
i przeniesieniu ich na inne rośliny, rosnące w bezpiecznym miejscu, ewentualne przekazanie larw do specjalistycznej hodowli w celu wyhodowania osobników dorosłych, które można wypuścić na wolność, usunięcie pozostałości gniazd ptasich w okresie bezlęgowym przed wycinką drzew. Podczas prowadzonej wycinki, zastosowane zostaną rozwiązania, mające na celu zabezpieczenie drzew nie przewidzianych do wycinki m.in. zachowanie szczególnej ostrożności podczas wykonywania prac w bliskiej odległości systemów korzeniowych drzew, w przypadku uszkodzenia systemu korzeniowego - natychmiastowe zabezpieczenie rany drzewa przed mikroorganizmami glebowymi, w razie potrzeby zabezpieczenie odsłoniętych systemów korzeniowych drzew przed wysychaniem (zastosowanie nawilżanych mat), zastosowanie obudowy z desek, jako zabezpieczenia pni drzew przed ewentualnymi uszkodzeniami.
W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary wodno – błotne oraz inne o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne, obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk, lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną itp. Najbliżej położone obszary chronione to: Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu, Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, obszar specjalnej ochrony Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły PLB040003, obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Zamek Świecie PLH040025. Z uwagi na skalę oraz rodzaj planowanej inwestycji, ocenia się, że jej realizacja oraz eksploatacja nie spowoduje niszczenia gatunków i siedlisk, dla ochrony których wyznaczono w. wym. obszary chronione. W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia mogą znaleźć się budynki mieszkalne.
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie zwiększy ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
Otrzymują:
1. Wnioskodawca
2. BIP Urzędu Miejskiego
3. tablica ogłoszeń w budynku Urzędu Miejskiego w Świeciu 4. Sołtys Kozłowa – z prośbą o niezwłoczne zawieszenie na sołeckiej tablicy ogłoszeń
5. Sołtys Sulnówka - z prośbą o niezwłoczne zawieszenie na sołeckiej tablicy ogłoszeń
6. a/a
Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu ul. Sądowa 5
86 – 100 Świecie
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
ul. Dworcowa 63
85 – 009 Bydgoszcz
metryczka
Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (4 stycznia 2010)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (5 stycznia 2011, 14:51:19)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1842