Zarządzenie Nr 7/06

Zarządzenie Nr 7/06

B u r m i s t r z a    Ś w i e c i a 

z dnia 6 grudnia 2006 r.

 

w sprawie wprowadzenia „Karty audytu wewnętrznego” w Urzędzie Miejskim w Świeciu.

 

                                       w związku z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. : Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami) oraz w powiązaniu z § 16 Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu stanowiącego Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 1222/06 Burmistrza Świecia z dnia 2 stycznia 2006 r.,

 

Burmistrz  Świecia

zarządza :

 

§ 1

 

Wprowadza się „Kartę audytu wewnętrznego” w Urzędzie Miejskim w Świeciu, stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia. 

  

§ 2                                                               

 

Wykonanie Zarządzenia powierza się Audytorowi Wewnętrznemu Gminy Świecie.

                                                            

§ 3

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wydania.

                                                                                                Burmistrz  Świecia

                                                                                                  Tadeusz Pogoda

                                                                                                                            

Uzasadnienie

 

            Zgodnie z § 16 Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu, do zakresu działania Komórki Audytu Wewnętrznego należy wykonywanie zadań audytorskich w oparciu o przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności o Standardy Audytu Wewnętrznego i Kartę Audytu Wewnętrznego z jednoczesnym uwzględnieniem Instrukcji w sprawie zasad i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego w Gminie Świecie.

            Minister Finansów w Komunikacie Nr 16/2006 z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie ogłoszenia „Kodeksu etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych” i „Karty audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych” (Dz.Urz.MF Nr 9, poz. 70) przedstawił w Załączniku nr 2 wzór Karty audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

            Celem Karty audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych jest zachęcenie do ustalania w wewnętrznych przepisach jednostek sektora finansów publicznych, szczegółowych zasad funkcjonowania audytu wewnętrznego. Przepisy te powinny mieć formę pisemną, a ich nazwa oraz sposób wprowadzenia w życie, winny być zgodne z ogólną praktyką przyjętą w tym zakresie w danej jednostce.

        

 

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 7/06

Burmistrza Świecia z dnia 6 grudnia 2006 r.

 

 

KARTA AUDYTU WEWNĘTRZNEGO

Urząd Miejski w Świeciu

ul. Wojska Polskiego 124, 86-100 ŚWIECIE

  

Wstęp

 

Karta stanowi wewnętrzną regulację dotyczącą prowadzenia audytu wewnętrznego, dostosowaną do specyficznych zadań i warunków, w jakich funkcjonuje Gmina Świecie.

Karta została opracowana na podstawie Karty audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych stanowiącej Załącznik nr 2 do Komunikatu Nr 16/2006 Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2006 r. (Dz.Urz.MF Nr 9, poz. 70).

 

I.  Umiejscowienie w strukturze jednostki, zasięg działania

 

1.   Audytor Wewnętrzny Gminy Świecie jest zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Świeciu i podlega bezpośrednio Burmistrzowi Świecia.

2.   Audytor wewnętrzny przeprowadza audyt wewnętrzny w jednostkach organizacyjnych Gminy Świecie, a w szczególności w:

1)        Urzędzie Miejskim w Świeciu,

2)        Ośrodku Oświaty i Wychowania w Świeciu,

3)        Przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Świecie,

4)        Żłobku Miejskim w Świeciu,

5)        Ośrodku Pomocy Społecznej w Świeciu,

6)        Gminnym Ośrodku Rehabilitacji i Reedukacji Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu w Świeciu,

7)        Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Gniazdo” w Świeciu,

8)        Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu,

9)        Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu,

10)    SPZOZ Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu,

11)    Klubie Integracji Społecznej w Świeciu.

 

                  II.       Ogólne cele i zasady audytu wewnętrznego

 

1.   Ogólnym celem przeprowadzania audytu wewnętrznego jest przysparzanie wartości i usprawnianie funkcjonowania jednostek organizacyjnych Gminy Świecie.

2.   Audytor wewnętrzny, poprzez niezależną i obiektywną ocenę systemów zarządzania i kontroli funkcjonujących w jednostce, dostarcza Burmistrzowi Świecia racjonalne zapewnienie, że systemy te działają prawidłowo (czynności zapewniające).

3.   Audytor wewnętrzny, poprzez czynności doradcze, przyczynia się do usprawniania funkcjonowania jednostki.

4.   Rola audytora wewnętrznego polega na wykrywaniu i oszacowaniu potencjalnego ryzyka, mogącego się pojawić w ramach działalności jednostki oraz na badaniu i ocenianiu adekwatności, skuteczności i efektywności systemów kontroli wewnętrznej, mających na celu eliminowanie lub ograniczanie takiego ryzyka.

5.   Audyt wewnętrzny obejmuje czynności o charakterze zapewniającym i doradczym. Podstawowe znaczenie mają czynności o charakterze zapewniającym. Działania o charakterze doradczym mogą być wykonywane, o ile ich cel i zakres nie naruszają zasady obiektywizmu i niezależności audytora wewnętrznego.

 

              III. Prawa i obowiązki audytora wewnętrznego

 

Audytor wewnętrzny:

1.   jest uprawniony do przeprowadzania audytu wewnętrznego we wszystkich obszarach działalności jednostki;

2.   ma zagwarantowane prawo dostępu do wszelkich dokumentów i materiałów, do wszystkich pracowników oraz wszelkich innych źródeł informacji potrzebnych do przeprowadzenia audytu wewnętrznego, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej;

3.   ma zagwarantowane prawo dostępu do pomieszczeń jednostki z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej;

4.   ma prawo żądać od kierowników i pracowników komórek organizacyjnych informacji oraz wyjaśnień w celu zapewnienia właściwego i efektywnego prowadzania audytu wewnętrznego;

5.   może z własnej inicjatywy składać wnioski, mające na celu usprawnienie funkcjonowania jednostki;

6.   nie jest odpowiedzialny za procesy zarządzania ryzykiem i procesy kontroli wewnętrznej w jednostce, ale poprzez ustalenia i zalecenia poczynione w wyniku przeprowadzenia audytu wewnętrznego, wspomaga Burmistrza Świecia we właściwej realizacji tych procesów;

7.   nie jest odpowiedzialny za wykrywanie przestępstw, ale powinien posiadać wiedzę pozwalającą mu zidentyfikować znamiona przestępstwa;

8.   nie może przyjmować takich zadań lub uprawnień, które wchodzą w zakres zarządzania jednostką;

9.   w zakresie wykonywania swoich zadań współpracuje z audytorami zewnętrznymi, a także z kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli.

 

 IV. Niezależność

Audytor wewnętrzny:

1.   podlega bezpośrednio Burmistrzowi Świecia;

2.   jest niezależny w wykonywaniu swoich zadań;

3.   postępuje zgodnie z przepisami prawa, Standardami audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych oraz Kodeksem etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych oraz uznaną praktyką audytu wewnętrznego.

 

V. Zakres audytu wewnętrznego

 

1.   Audyt wewnętrzny obejmuje badanie i ocenę adekwatności, skuteczności i efektywności systemu kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz kierowania jednostką, a w szczególności:

1)       przegląd ustanowionych mechanizmów kontroli wewnętrznej oraz wiarygodności i rzetelności informacji operacyjnych, zarządczych i finansowych;

2)       ocenę procedur i praktyki sporządzania, klasyfikowania i przedstawiania informacji finansowej;

3)       ocenę przestrzegania przepisów prawa, regulacji wewnętrznych jednostki oraz programów, strategii i standardów ustanowionych przez właściwe organy;

4)       ocenę zabezpieczenia mienia jednostki;

5)       ocenę efektywności i gospodarności wykorzystania zasobów jednostki;

6)       przegląd programów i projektów w celu ustalenia zgodności funkcjonowania jednostki z planowanymi wynikami i celami;

7)       ocenę dostosowania działań jednostki do przedstawionych wcześniej zaleceń audytu lub kontroli.

2.   Audyt wewnętrzny obejmuje także wykonywanie czynności doradczych mających na celu usprawnianie funkcjonowania jednostki.

3.   Audyt wewnętrzny może objąć swoim zakresem wszystkie obszary działania jednostki.

4.   Zakres audytu wewnętrznego nie może być ograniczany. Burmistrza Świecia powinien być niezwłocznie powiadamiany o wszelkich próbach ograniczania zakresu audytu.

5.   Audytor wewnętrzny dysponuje pełną swobodą w zakresie identyfikacji obszarów ryzyka.

 

VI. Sprawozdawczość

 

1.   Audytor wewnętrzny sporządza sprawozdanie z przeprowadzenia audytu wewnętrznego, zwane dalej „sprawozdaniem”, w którym przedstawia w sposób jasny, rzetelny i zwięzły, ustalenia i zalecenia poczynione w trakcie audytu wewnętrznego.

2.   Audytor wewnętrzny, przed zwołaniem narady zamykającej, może przekazać kierownikowi komórki, w której jest przeprowadzany audyt wewnętrzny, projekt sprawozdania.

3.   Sposób i tryb przekazania sprawozdania określają odrębne przepisy.

4.   Przynajmniej raz na kwartał audytor wewnętrzny przedstawia Burmistrzowi Świecia informację o stanie realizacji planu audytu oraz działań podejmowanych poza planem.

5.   Audytor wewnętrzny, w terminie do końca marca każdego roku, przedstawia kierownikowi jednostki sprawozdanie z wykonania planu audytu za rok poprzedni.

6.   Jeżeli w trakcie przeprowadzania audytu audytor wewnętrzny dostrzeże znamiona czynów, które według jego oceny kwalifikują się do wszczęcia postępowania w zakresie dyscypliny finansów publicznych, postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub o wykroczenie skarbowe, wówczas ma obowiązek o tym fakcie zawiadomić kierownika jednostki.

 

VII. Realacje z Najwyższą Izbą Kontroli (NIK) i innymi instytucjami kontrolnymi

  

1.   Podczas planowania i wykonywania zadań audytowych, audytor wewnętrzny powinien brać pod uwagę, o ile jest to możliwe, plan czynności kontrolnych i sprawdzających, wykonywanych przez NIK i inne instytucje kontrolne tak, by uniknąć niepotrzebnego nakładania się kontroli i audytów.

2.   Przy dokonywaniu analizy ryzyka audytor wewnętrzny powinien uwzględniać wyniki kontroli i sprawdzeń dokonanych przez NIK i inne instytucje kontrolne.

3.   Audytor wewnętrzny powinien porozumiewać się z NIK i innymi instytucjami kontrolnymi za pośrednictwem lub w porozumieniu z Burmistrzem Świecia.

4.   Dokumentacja z przeprowadzania audytu wewnętrznego, w tym sprawozdania i notatki z czynności sprawdzających, powinny być udostępniane NIK i innym instytucjom kontrolnym za pośrednictwem kierownika jednostki.

 

Opracował:

 

 

.......................................

(Podpis audytora wewnętrznego)

 

Zatwierdził:

 

 

.......................................

(Podpis Burmistrza Świecia)

 
Świecie, 6 grudnia 2006 r.

 

 

metryczka


Wytworzył: Burmistrz Świecia (6 grudnia 2006)
Opublikował: Krystyna Sopońska (11 grudnia 2006, 09:29:13)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1877