Protokół Nr XXIV/04

Protokół Nr XXIV/04

z XXIV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 25 listopada 2004r.

od godz. 13.00 – 18.00

Otwierając obrady XXIV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 20 radnych, czyli quorum a Rada może kontynuować obrady i podejmować prawomocne uchwały.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

Udział w sesji wzięli:

  • Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda,

  • Z-ca Burmistrz p. Janusz Branicki,

  • Skarbnik p. Marzenna Rzymek,

  • Sekretarz p. Krystyna Radtke,

  • Radca Prawny p. Roman Kruszyński,

  • Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,

  • Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,

  • Kierownik WPRGiPG p. Janusz Sobolewski,

  • Kierownik USC p. Leszek Żurek,

  • Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,

  • Komendant Straży Miejskiej p. Janusz Dzięcioł,

  • Kierownik jednostki organizacyjnej Gminy: OOiW p. Waldemar Fura, OPS p. Lidia Lemańska,

  • Kierownik wydz. KGPPiPA p. Justyna Roszczynialska – Wąsowska,

  • Przedstawiciele lokalnej prasy i telewizji kablowej.

Zaproszeni:

- p.Hanna Przepiórka prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej,

- p. Tomasz Krzysztofiak przedstawiciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
FLORENCJA II,

- p. Mirosława Pietryka dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy,

- p. Matylda Adamiak przedstawicielka Cechu Rzemieślniczego i Przemysłowo-
Handlowego,

- p. Paweł Bednarski kierownik ZGM.

Do pkt 2

Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.

Do pkt 3

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację o działaniach Rady
w okresie międzysesyjnym.

Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- udzielił głosu p. Romanowi Czechowskiemu prezesowi Zarządu Rejonowego PCK.

P. Roman Czechowski prezes Zarządu Rejonowego PCK - 20 listopada odbyły się obchody Święta Honorowego Krwiodawstwa, w trakcie których złożyliśmy wniosek o odznaczenie odznaką Honorową PCK dla Burmistrza Świecie p. Tadeusz Pogody. Poprosił Wiceprezesa Zarządu Rejonowego PCK p. Andrzeja Słomiana przystąpienie do odznaczenia.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – podziękował za odznaczenie i zapewnił o dalszej owocnej współpracy.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- pogratulował odznaczenia i życzył ,aby współpraca odbywała się równie pomyślnie jak dotychczas.

Radny p. Zdzisław Kwiatkowski- rozwinięcie tematu dotyczącego konferencji “Fundusze europejskie na ochronę środowiska”

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- poinformował, że materiał z konferencji dostępne są do wglądu w Biurze Rady.

Do pkt 4

Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Radny p. Paweł Knapik – zapytał o zarządzenie z 15 października dotyczące wypłaty odszkodowania za zamianę gruntów między Gminą a p. Bobińskim?

Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda- zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym
i zatwierdzeniu przez radę uchwały dotyczącej planu zagospodarowania przestrzennego, tereny przewidziane w planie pod drogi za odszkodowaniem muszą być przejęte. Od pana Bobińskiego przejęliśmy ponad 12 tys. m2, część to była rekompensata naszych gruntów, pozostała część była wypłacona w wysokości 5zł za m2.

Do pkt 5

Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski- przedstawił informację na temat analizy potrzeb
w zakresie budownictwa komunalnego.

Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił informację dotyczącą realizacji strategii mieszkaniowej Gminy Świecie.

Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Radny p. Tadeusz Zwiasiński – w latach 2003 – 2004 decyzje o umorzeniu należności ze względu na brak dochodu przez komornika. Komornik może umorzyć postępowanie
w przypadku, gdy osoba zobowiązana nie posiada dochodu a tu napisano, że umorzono należności. Na jakiej podstawie i w jakim trybie komornik zastępuje wierzyciela?

Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski- jeżeli w wyniku działań sądu komornik rozpoczyna postępowanie i nie może odzyskać należności, wówczas je umarza ze względu na brak dochodu.

Radny p. Tadeusz Zwiasiński – chyba niewłaściwie zrozumiano moją wypowiedź: komornik na podstawie stwierdzenia braku dochodów osoby zobowiązanej umarza postępowanie
a w informacji napisano, że umarza należność- czy to jest przejęzyczenie, czy tak naprawdę jest?

Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski- prawdą jest fakt, że komornik umarza postępowanie
a kierownik zakładu umarza należności.

Radny p. Jan Grudziński – poprosił o uściślenie wypowiedzi co liczby osób czy rodzin oczekujących na mieszkania? Wspomniał Pan o budynkach należących do gminy i między innymi o Pałacu Ślubów – czy w tym budynku również zostaną utworzone mieszkania?

Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski- na liście mieszkaniowej są umieszczone rodziny a Pałac Ślubów oczywiście nie będzie wynajmowany, wspomniany został jako własność gminy.

Radny p. Józef Pawłowski – dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury jest około 35% czy to ma szansę w następnych latach też procentować jeśli chodzi o mieszkania socjalne i czy na dzień dzisiejszy są inne możliwości dofinansowania takich działań.

Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski – to co się w tej chwili dzieje to jest taki program pilotażowy . W budżecie państwa znaleziono tylko 50 mln zł na ten rok i przyszły na wsparcie budownictwa socjalnego w naszym kraju. Zainteresowanie gmin były bardzo duże
i dlatego prawie co trzeci wniosek został odrzucony. Innych źródeł dofinansowania nie ma.

Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda- w projekcie budżetu7 na przyszły rok zabezpieczyliśmy środki na budowę budynku socjalnego we Wiągu zakładając, że otrzymamy te 35% dofinansowania. Jeśli nie otrzymamy dodatkowych środków to będziemy musieli szukać oszczędności gdzie indziej by inwestycje ukończyć. Z punktu widzenia politycznego program nie był inicjatywą rządu tylko inicjatywą poselską.

Do pkt 6

Kierownik OPS p. Lidia Lemańska- przedstawiła informację na temat działalność Ośrodka Pomocy Społecznej w świetle nowych przepisów ustawy. Informację uzupełniła p. Hanna Przepiórka omawiając działania Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Radna p. Helena Ratka – Fejtko – odnosimy się z uznaniem do działań Polskiego Komitetu Pomocy społecznej ale organizacji pozarządowych działających w naszej gminie jest więcej, które również działają skutecznie na rzecz pomocy potrzebujących, często od wielu lat jak np. TPD. Należy także wspomnieć o powstałym stosunkowo niedawno Stowarzyszeniu Osób Bezrobotnych. Wszystkie te organizacje łagodzą skutki bezrobocia i czynią życie tych potrzebujących pomocy ludzi lżejszym. Serdecznie podziękowała za bezinteresowność
i oddanie sprawie.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- podziękował p. Fejtko za słowa uznanie
i poinformował, iż p. Fejtko otrzymała wyróżnienie za pomoc osobom potrzebującym

Radny p. Tadeusz Zwiasiński –kiedy możemy się spodziewać opracowania Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Czy można zapoznać się z bilansem potrzeb gminy w zakresie pomocy społecznej za lata 2003 i 2004 a jeśli już jest to również za rok 2005.

Kierownik OPS p. Lidia Lemańska- strategia jest już powili przygotowywana i zostanie przedstawiona Radzie Miejskiej do zaopiniowania i zatwierdzenia w formie uchwały. Bilans potrzeb znajduje się w OPS i jest dostępny do wglądu.

Do pkt 7

P. Mirosława Pietryka dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – przedstawiła informację na temat problemu bezrobocia, rozmiaru problemu, inicjatyw i działań podejmowanych w celu zmniejszenia bezrobocia i jego dotkliwych skutków.

Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Radna p. Helena Ratka – Fejtko – wnikliwa obserwacja rynku pracy uzmysławia, iż są zawody których jest nadmiar, czy ma to przełożenie na system szkolnictwa?

P. Mirosława Pietryka dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy- każda zmiana systemu nauczania poprzedzona jest wnikliwą analizą rynku pracy. W naszej gminie był spory problem
z nadwyżką sprzedawców, który obecnie ulega już normalizacji dzięki podjętym działaniom. Ponadto organizujemy liczne kursy dla bezrobotnych przekwalifikowujące bądź dokształcające, dzięki którym zwiększają się szansę na zatrudnienie.

Do pkt 8

P. Tomasz Krzysztofiak przedstawiciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej FLORENCJA II przedstawił informację na temat funkcjonowania spółki “Florencja”
oraz poprosił o wzięcie pod uwagę możliwości dofinansowania działalności spółki ze względu na trudny stan finansowy oraz niedofinansowanie z NFZ.

Radna p. Helena Ratka – Fejtko –na początku działalności spółki chorzy kierowani przez lekarza płacili 70% swoich dochodów (emerytury, renty) na rzecz spółki. Obecnie opłaty wynoszą 80% i w związku z tym, w jaki sposób chorzy mieszkający samotnie, za 20% dochodów mają utrzymać swoje mieszkania?

P. Tomasz Krzysztofiak- w takich sytuacjach dopłaty są negocjowane indywidualnie. Spółka ma dużo wydatków nie związanych bezpośrednio z działalnością statutową a które nie są pokrywane przez NFZ i to właśnie powoduje kłopoty finansowe.

Radny p. Zdzisław Kwiatkowski – jakie było zatrudnienie na początku działalności spółki
a jakie jest obecnie?

P. Tomasz Krzysztofiak- zatrudnienie kształtuje się na takim samym poziomie plus osoby na stażu oraz zatrudniane sezonowo.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- problemy finansowe spółki wynikają nie
z niedofinansowania z NFZ a ze stanu budynku spółki, który musi być remontowany.

P. Tomasz Krzysztofiak- co miesiąc wykonywane są remonty, które są niezbędne do funkcjonowania placówki. Jednak koszty remontów nie są pokrywane przez NFZ.

Do pkt 9

Sprawozdania komisji RM przedstawili przewodniczący komisji w następującej kolejności:

  • p. Józef Pawłowski – Komisja PPPiSO,

  • p. Jan Grudziński – Komisja GPiOS,

  • p. Piotr Ciemny – Komisja OiK,

  • p. Jerzy Kapuściński – Komisja PGiF,

  • p. Halina Szolginia – Komisja ds RZiOS,

  • p. Zbigniew Rydziel – Komisja Rolnictwa,

  • p. Zbigniew Myrda – Komisja STiR.

Sprawozdania stanowią załącznik do protokołu.

Do pkt 10

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- przedstawił sprawozdanie przewodniczącego Rady
za miniony rok.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 11

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Zdzisław Plewa przedstawił projekt uchwały
w sprawie przyjęcia protokołu z przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli sprawdzającej Izby Regionalnej.

Kluby Radnych: SLD, SDPL i OPS nie wniosły uwag a Centroprawica będą głosować indywidualnie.

Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały.

Radny p. Jan Grudziński – czy może zapoznać się z poprzednim protokołem i dodał, że pkt dotyczący odprowadzenia wód deszczowych z zamku powinien się znaleźć we wnioskach.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Zdzisław Plewa- nie ma innego protokołu niż ten przesłany wraz z materiałami. We wnioskach jest już adnotacja dotycząca odprowadzania wód deszczowych.

Radny p. Jan Grudziński – jakie są możliwości wglądu do protokołu o którym jest mowa
w tym przesłanym z materiałami na sesję protokole.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Zdzisław Plewa- protokół, o którym mowa był przyjmowany wcześniej przez radę i jest dostępny do wglądu w Biurze Rady.

Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda- sprawa dotycząca odprowadzania wód deszczowych przeciąga się z przyczyn administracyjnych. Odpowiednie kroki zostały podjęte by przyśpieszyć działania. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę prace natychmiast zostaną rozpoczęte.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 242/04 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12a

Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 186/04 z dnia 29 stycznia 2004 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie oraz zatwierdzeniu planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2004.

Kluby Radnych: SLD, SDPL i OPS nie wniosły uwag a Centroprawica będą głosować indywidualnie.

Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej oraz Komisja Prawa, Porządku Publicznego
i Spraw Obywatelskich oraz Komisja Rolnictwa wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.

Rada większością głosów (18 za, 2 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 243/04
w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12b

Kierownik WPRGiPG p. Janusz Sobolewski przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia liczby nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką osobową w roku 2005.

Kluby Radnych: SLD, SDPL i OPS nie wniosły uwag a Centroprawica będą głosować indywidualnie.

Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – czy projekt uchwały był w jakikolwiek sposób konsultowany ze środowiskiem taksówkarskim lub cechem albo inną organizacją.

Kierownik WPRGiPG p. Janusz Sobolewski- ustawa przewiduje, że konsultacje muszą być prowadzone w przypadku gdy na danym terenie jest zrzeszenie taksówkarzy a u nas takiego nie ma. Zbierane są głosy i opinie taksówkarzy. Nieoficjalnie wiemy, że kilku taksówkarzy zrezygnowało z działalności w momencie wprowadzenia obowiązku posiadania kas fiskalnych.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – czy mógłby Pan przedstawić wyniki tego pytania?

Kierownik WPRGiPG p. Janusz Sobolewski- ankiety nie było, sprawdzamy to na bieżąco. Wiemy, że jedna osoba zrezygnowała z działalności gospodarczej.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – rozumiem, że konsultacji nie było.

Rada większością głosów (18 za, 2 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 244/04
w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12c

Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień w tym podatku.

Kluby Radnych: SLD, SDPL i OPS nie wniosły uwag a Centroprawica będą głosować przeciw.

Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej oraz Komisja Gospodarki Przestrzennej
i ochrony Środowiska wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.

Rada większością głosów (15 za, 5 przeciw) podjęła uchwałę Nr 245/04 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12d

Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa do obliczenia podatku rolnego na obszarze Gminy Świecie.

Kluby Radnych: SLD, SDPL, Centroprawica i OPS nie wniosły uwag.

Komisja Rolnictwa wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały.

Rada większością głosów (19 za, 1 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 246/04
w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12e

Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportowych.

Kluby Radnych: SLD, SDPL i OPS nie wniosły uwag a Centroprawica będą głosować przeciw.

Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej oraz Komisja Rolnictwa wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – projekt uchwały w bardzo nierówny sposób traktuje właścicieli samochodów bo bywają takie sytuacje, gdy stawka minimalna wynosi 0 a my każemy im płacić kilkaset zł. i takich pozycji jest kilkanaście w projekcie uchwały.
W dyskusji nad projektem uc
hwały są ważne 2 akty prawne ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, gdzie są przewidziane te stawki maksymalne a drugim aktem jest obwieszczenie przewidujące stawki minimalne. Poza rażącą nierównością w projekcie jest szereg błędów, których naliczyłem około 22. Błędy polegają na tym, że w załączniku stawki minimalne wg ustawy w naszym projekcie podajemy jedną stawkę a faktycznie tych stawek jest więcej. Proponuje przyjęcie takich przedziałów tonażowych jakie są w ustawie by uniknąć błędów.

Skarbnik p. Marzenna Rzymek- stawki są faktycznie w obwieszczeniu a nie w ustawie.
W projekcie nie ma niezgodności przedziałów, gdyż konsultowaliśmy to z RIO i już
w zeszłym roku uznano nam te przedziały proponowane dzisiaj i wg nich pracowaliśmy przez cały rok a w te
j chwili wprowadzamy je do uchwały. W kwestii nierównego traktowania, stwierdzam, że dużo czasu poświęciliśmy na analizę i wyrównanie rozpiętości tak by nikt nie czuł się poszkodowany. Gdybyśmy zwiększyli liczbę przedziałów wtedy dopiero nierówności stałyby się bardziej niesprawiedliwe. Ustawodawca narzuca nam stosowanie stawek minimalnych i w przypadku gdy w jednym przedziale stawka minimalna wynosi 38 zł
a w następnym już ponad 1000zł wtedy pojawiają się olbrzymie dysproporcje i aby je wyrównać podnieśliśmy stawkę z 38 zł do około 1000zł czyli około 60% stawki maksymalnej.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – nie musimy tłumaczyć się za ustawodawcę ale za uchwały tu podjęte będziemy musieli się tłumaczyć.

Rada większością głosów (15 za, 5 przeciw) podjęła uchwałę Nr 247/04 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12f

Sekretarz p. Krystyna Radtke przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy na rok 2005 Gminy Świecie z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

Kluby Radnych: SLD, SDPL, Centroprawica i OPS nie wniosły uwag.

Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska oraz Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich oraz Komisja Rolnictwa wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 248/04 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12g

Kierownik OPS p. Lidia Lemańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia Programu Reintegracji Społecznej i Zawodowej Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym dla Gminy Świecie.

Kluby Radnych: SLD, SDPL, i OPS nie wniosły uwag a Centroprawica wyrażą swój głos
w dyskusji.

Komisja do spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – w projekcie uchwały znajduje się zapis, że został on przygotowany na podstawie art. 110 ust. 10 z dnia 12 marca 2004r. ustawy o pomocy społecznej i gdyby wprost czytać zapis tego artykułu to Rada Gminy opracowuje i kieruje do wdrożenie program reintegracji i stąd pytanie, czy ten tryb wdrożenia projektu uchwały był trybem prawidłowym. Prawnik powinien się na ten temat wypowiedzieć.

Kierownik OPS p. Lidia Lemańska- Pan stary przepis, ta nowa ustawa dosłownie cytuje stary zapis i zasada ustalania lokalnych programów musi uchwalić Rada Miejska a to jest projekt, czyli Rada zatwierdza projekty uchwał bądź je odrzuca, albo nanosi zmiany.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – no ale zapis mamy taki jak cytowałem, czyli to jest bieżąca treść. Ten tryb jest nadzwyczajny i stąd moje wątpliwości.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda- w naszym statucie są określone zasady, kto ma inicjatywę uchwałodawczą i to jest zgodne ze statutem. Jeśli ktoś ma lepszą propozycję może ją przedstawić.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński – nikomu nie zarzuca niezgodności ze statutem, tylko cytuje wprost postanowienia ustawy, aktu najwyższego rzędu i prosi o komentarz do tego zapisu.

Radny p. Józef Pawłowski- my dostaliśmy gotowy projekt ale równie dobrze mogliśmy sami się nim zając, ale skoro mamy gotowy projekt i go akceptujemy uchwałą a więc to jest zgodne z ustawą. Poprzedni projekt, który przed chwilą przyjęliśmy był wprowadzony w ten sam sposób. Nie nanosimy żadnych zmian a więc przyjęcie jest ostateczne.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- projektem uchwały zajmowała się Komisja do spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej ale jeśli ktoś chciał mógł zwołać komisję i go zmienić. Nie widzi potrzeby wypowiedzi Radcy Prawnego w tym temacie.

Rada większością głosów (18 za, 2 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 249/04
w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 12h

Kierownik OOiW p. Waldemar Fura przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej Nr 370/98 z dnia 12 marca 1998 r. dotyczącej zasad odpłatności rodziców za korzystanie z przedszkoli i żłobków stanowiących własność komunalną Gminy Świecie
oraz zgłosił autoporawkę: by w §1 dodać pkt 3 o następującym brzmieniu: w treści uchwały sformułowanie “najniższe wynagrodzenie” zastępuje się sformułowaniem “minimalne wynagrodzenie za pracę”.

Kluby Radnych: SLD, i OPS nie wniosły uwag a SDPL, Centroprawica będą głosować indywidualnie.

Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały ale po przyjęciu wniosku o zmianę w §1 pkt 1 “wysokości kosztów wyżywienie plus 8% minimalnego wynagrodzenia za pracę”.

Radny p. Jerzy Kapuściński- czy zwrócił się Pan do Związków zawodowych o opinię? Zgłasza wniosek o zdjęcie projektu uchwały z obrad, gdyż nie otrzymał odpowiedzi na wniosek zgłoszony na posiedzeniu Komisji Oświaty i Kultury w dniu 23 listopada 2004r. dotyczący wyrażenia pisemnej informacji o konieczności wydania opinii przez Związki Zawodowe do projektu uchwały.

Kierownik OOiW p. Waldemar Fura- Radca Prawny zaopiniował projekt uchwała, ta opinia jest jednoznaczna i nie ma potrzeby zwracania się do Związków Zawodowych.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- poprosił Radcę Prawnego o ustne wyjaśnienie.

Radca Prawny p. Roman Kruszyński- art. 49 statutu określa kompetencje radcy dotyczące projektów uchwał. Na tym projekcie uchwały widnieje moja pieczątka potwierdzająca zgodność podstawy prawnej. Dzisiaj przed rozpoczęciem sesji otrzymałem pisemny wniosek od Komisji OiK. Zakres moich kompetencji wyklucza możliwość wydawania pisemnych opinii na zapytania Klubów radnych. Kwestie te są też regulowane przez Regulamin organizacyjny Urzędu, w jakim zakresie sprawy mogą być przeze mnie opiniowane. Również moja umowa sporządzona z Urzędem określa jakich porad prawnych mogę udzielać. Organem uprawnionym do zwracania się o tego typu opinię jest burmistrz bądź kierownicy jednostek organizacyjnych, ale takiego wniosku nie złożyli. Wniosku Komisji nie mogę traktować jako obligującego mnie do składania opinii w tej sprawie.

W wyniku głosowania wniosku radnego p. Jerzego Kapuścińskiego Rada większością głosów ( 7 za, 12 przeciw, 1 wstrzym.) został odrzucony.

W wyniku głosowania wniosku Komisji PGiF o zmianę w §1 pkt 1 “wysokości kosztów wyżywienie plus 8% minimalnego wynagrodzenia za pracę” Rada większością głosów (14 za, 6 wstrzym.) został przyjęty.

Rada większością głosów (14 za, 6 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 250/04
w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 13

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik odczytał interpelację, która wpłynęła od Radnego
p. Tadeusz Zawiasińskiego. Pismo, o którym mowa w interpelacji skierowane było do przewodniczącego RM i do wiadomości Burmistrza. W związku z tym Burmistrz nie ma obowiązku odpowiadać na pisma, które są kierowane tylko do jego wiadomości, więc ta interpelacja nie kwalifikuje się do p. Burmistrza. Na pismo powinienem odpowiedzieć, jednak ja nie urządzam pomieszczeń urzędu. W większości przypadków, jeśli jest to do użytku publicznego decyduje o tym Rada, dlatego otwieram dyskusję na ten temat. Komu przeszkadza, że jest to drugie godło, które otrzymaliśmy z okazji wejścia Polski do UE?

Interpelacja stanowi załącznik do protokołu.

Radny p. Józef Pawłowski – godło Polski wisi niezmienione a po drugiej stronie wisi wizerunek orła na niebieskim tle, ale to nie jest godło. Jeśli wisi godło to wszystko jest
w porządku i mojej godności to nie narusza.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński- składa wniosek o zamknięcie dyskusji i oczekuje odpowiedzi na piśmie.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- jeszcze raz podkreśla, że sam odpowiedzi nie udzieli a interpelacja jest kierowana do Burmistrza. Pismo było kierowane do mnie, więc ja powinienem odpowiedzieć i dlatego otworzyłem dyskusję i zostanie to przegłosowane przez Radnych.

Rada w wyniku głosowania (1 za, 5 przeciw, 6 wstrzym.) odrzuciła wniosek o zdjęcie wizerunku orła na niebieskim tle.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- interpelacja jest niezasadna, orzeł dalej będzie wisiał, chyba że ktoś go zdejmie.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński- jeśli Pan się uznaje za adresata tej nieprawidłowej interpelacji, proszę o pisemną odpowiedź na nią i wykazanie, że interpelacja jest źle kierowana. Ja interpelację złożyłem w terminie zgodnym ze statutem. Proszę
o poinformowanie mnie na piśmie , że interpelacja jest bezzasadna.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- informowałem całą Radę, interpelacja jest kierowana do Burmistrza a wniosek skierowany był do mnie, dlatego interpelacja jest bezzasadna.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński- dyskusja zeszła trochę nie na temat, dlatego jeszcze raz proszę o pisemną odpowiedź.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- odpowiedzią jest głosowanie to, które przed chwilą było.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński- zapewniam Pana o złożeniu wniosku w tej sprawie.

Radny p. Jan Grudziński – ukazała się informacja w prasie, że Straż Miejska dowozi do SP ZOZ ludzi samochodem Wolksvagenem Transitem – czy to prawda?

Komendant Straży Miejskiej p. Janusz Dzięcioł – SM nie posiada takiego samochodu
a więc informacja jest nieprawdziwa.

Radny p. Paweł Knapik – została zdjęta syrena alarmowa z budynku byłej cukrowni, czy została zawieszona w innym miejscu by informować o niebezpieczeństwie ludzi z tej części miasta?

Kierownik USC p. Leszek Żurek- rzeczywiście syrena została zdemontowana ale zawieszono nową na budynku Zakładów Mięsnych.

Do pkt 14

Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XXIV Sesji Rady Miejskiej.

Protokolant:
Magdalena Jasińska – Wydz. Organizacyjny UM

 

Przewodniczący

R a d y M i e j s k i e j

Jerzy Wójcik

 

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (30 grudnia 2004)
Opublikował: Magdalena Jasińska (3 stycznia 2005, 11:52:55)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2527