Protokół Nr IV/03

Protokół Nr IV/03

IV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 30 stycznia 2003r od godz. 1300 - 1800


                                                Otwarcia obrad IV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu dokonał Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik, który stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych w sesji bierze udział 21 radnych - czyli quorum a Rada może kontynuować obrady i podejmować prawomocne uchwały.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

W sesji udział wzięli:
- Burmistrz Świecia  p. Tadeusz Pogoda,
- Sekretarz Gminy p. Krystyna Radtke,
- Skarbnik Gminy p. Marzenna Rzymek,
- Kierownicy wydziałów urzędu miejskiego,
- kierownicy jednostek organizacyjnych: Ośrodka Oświaty i Wychowania, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej,
- przedstawiciele lokalnej prasy,
- telewizja kablowa.

                                         Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że radni otrzymali na obecną sesję porządek obrad wraz z projektami uchwał.
Głos zabrał radny p. Paweł Knapik - zgłosił wniosek o oddalenie pkt 7k  porządku obrad, na co przewodniczący Rady wyjaśnił, że przy omawianiu tego punktu porządku obrad będzie dyskusja i można zgłosić wnioski.
Z kolei radna p. Halina Szolginia powiedziała, że wobec tragicznej sytuacji w Szpitalu Powiatowym, gdzie grozi zamknięcie Oddziału dla Przewlekle Chorych Komisja ds. Rodziny Zdrowia i Opieki Społecznej na swym posiedzeniu przyjęła apel, który został radnym doręczony przed sesją i proponuje dyskusje w punkcie "wolne wnioski i zapytania"

Porządek obrad IV Sesji Rady Miejskiej stanowi załącznik do protokołu.


Do pkt 2
Protokół z poprzedniej sesji Rada przyjęła jednogłośnie.

Do pkt 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik złożył informacje o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 4
Burmistrz Świecie p. Tadeusz Pogoda złożył sprawozdania o działalności w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 5
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przypomniał, że na sesji w dniu 27 grudnia 2003r  Rada przyjęła rezygnacje radnego p. Tadeusza Zawiasińskiego z funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej dlatego też zaproponował zgłaszanie kandydatur.

Głos zabrała radna p. Helena Ratka - Fejtko,  w imieniu Klubu Radnych O P S   zgłosiła kandydaturę radnego p. Zdzisława Plewy - radny wyrażając zgodę na kandydowanie jednocześnie złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego doraźnej Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 47/03 w sprawie rezygnacji p. Zdzisława Plewy z funkcji przewodniczącego doraźnej Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa  i uchwałę Nr 48/03 o wyborze przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zwrócił się do Klubu Radnych Centroprawica, czy zgodnie z art. 18a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym , czy zaproponują kandydata do składu Komisji Rewizyjnej.
W imieniu Klubu Radnych - radny p. Tadeusz Zawiasiński  oświadczył, iż Klub wyznaczył jego osobę a on sam wyraża zgodę.

Rada większością głosów  ( 20 za, 1 wstrzym.) podjęła uchwałe Nr 49/03  w sprawie powołania radnego p. Tadeusza Zawiasińskiego w skład Komisji Rewizyjnej.

Z kolei radny p. Janusz Branicki w imieniu Klubu Radnych SLD  zgłosił kandydaturę radnego p. Jana Grudzińskiego na przewodniczącego doraźnej Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa -  kandydat wyraził zgodę.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 50/03  o wyborze przewodniczącego doraźnej Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.


Do pkt 6
Projekt uchwały o planie pracy Rady Miejskiej na 2003 rok przedstawił przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik, jednocześnie złożył wniosek o wykreślenie tematu: Urodziny Chaty w Chrystkowie ujętego do sesji w m - cu sierpniu.

Radny p. Piotr Ciemny  złożył wniosek aby  na sesji w m - cu czerwcu Rada wysłuchała Informacji o wypoczynku letnim dzieci i młodzieży Gminy Świecie, w 2003r.

Radna p. Halina Szolginia złożyła wniosek o zaplanowanie  m- cu październiku tematu: Sytuacja w zakresie lecznictwa i opieki społecznej ze sprawozdaniem z Miejsko - Gminnej Przychodni.

Rsdna p. Helena Ratka - Fejtko proponowała aby na sesji w  m - cu listopadzie zająć się  problemem  rodzin najuboższych, wielodzietnych w Gminie Świecie - zakres opieki socjalnej nad nimi i różnych form pomocy dla nich.

W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła trzy  wnioski o poszerzenie tematyki sesji natomiast większością głosów  ( 14 za, 1 przeciw, 6 wstrzym.) przyjęła wniosek o wykreślenie "Urodziny Chaty w  Chrystkowie"

Ostatecznie Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 52/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7a
Projekt  uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok dla Gminy Świecie omówiła Koordynator ds. Gm. P i RPA p. Justyna Roszczynialska - Wąsowska
Do projektu uchwały uwag nie wniosły Kluby Radnych a opinie pozytywną wyraziły Komisje:
- Prawa,  Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich,
- do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński zapytał dlaczego nie ma do sprawozdania załączonych  materiałów dot. walki z alkoholizmem w poprzednim programie była ta informacja wniosłaby dużo.
Koordynator ds. Gminnego Programu p. Justyna Roszczynialska - Wąsowska wyjaśniła, że program nie jest sprawozdaniem.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 53/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7b
Projekt uchwały w sprawie utworzenia Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej
"Gniazdo" w Swieciu omówiła Koordynator ds. Gminnego Programu p. Justyna Roszczynialska - Wąsowska.
Kluby Radnych SLD i Centroprawica  uwag nie wniosły natomiast Klub Radnych OPS wyraził obawy dot. zatrudniania pracowników a obejmujące to zagadnienie w § 3 projektu uchwały , poza tym kto będzie sprawował nadzór, czy to znajdzie odzwierciedlenie  w regulaminie?

Opinie pozytywną wyraziły Komisje:
- Oświaty i Kultury,
- Do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda udzielił wyjaśnień na pytanie Klubu Radnych OPS tj. regulamin będzie wyraźnie określał sprawy nadzoru, na pewno będzie powołany zespół kontrolny,  skład którego stanowić winni: sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik OPS, i kierownik OO i W.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 54/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7c
Projekt uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świecie wraz z opinia Powiatowego Inspektora Sanitarnego  przedstawiła inspektor Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej p. Aleksandra Arczyńska - Lisek.

Kluby Radnych nie wniosły uwag do przedłożonego projektu uchwały a opinię pozytywną wyraziły Komisje:
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa,
- Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich zgłaszając 2 uwagi do projektu tj. rozdział 2 § 1 pkt 13 - aby zastosować większą egzekucję  natomiast § 2 pkt 1  po słowach:  " z chodników" dopisać: " położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości".

Radny p. Tadeusz Zawiasiński -   zapytał, czy zapis w § 1 pkt 5 w rozdziale 2 - to jest zadanie dla właścicieli aby zadbali o dezynfekowanie pojemników ?
Zdaniem radnego nie ma możliwości segregacji odpadów na osiedlach - w myśl proponowanych rozwiązań ujętych w rozdziale 4 § 1  "szczegółowych zasad".

Wyjaśnień udzielili Burmistrz p. Tadeusz Pogoda oraz inspektor wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej p. Aleksandra Arczyńska - Lisek.

Przewodniczący Komisji Prawa, PP i SO p. Józef Pawłowski wycofał  uwagi przedstawione wraz z opinią Komisji
        
Rada większością głosów   ( 20 za, 1 wstrzym. )   podjęła uchwałę Nr 55/03  w przedmiotowej sprawie.

Do pkt pkt 7d
Inspektor wydziału budownictwa,  architektury,  geodezji  i  gospodarki gruntami  p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia warunków i zasad udzielania osobom fizycznym, prawnym i jednostkom organizacyjnym z terenu Gminy Świecie pomocy finansowej w związku z wykonaniem instalacji do celów bytowych i grzewczych zasilanych gazem ziemnym, butlowym i opałowym oraz drewnem i trociny .

Kluby Radnych nie zgłosiły uwag a opinię pozytywną wyraziły Komisje:
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa,
- Polityki Gospodarczej i Finansowej.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 56/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7e
Kierownik wydziału BA, G i GG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie od Skarbu Państwa zabudowanej nieruchomości położonej w Świeciu przy ul. Sądowej na rzecz mienia komunalnego Gminy Świecie.

Kluby Radnych nie zgłosiły uwag a opinię pozytywną wyraziła Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 57/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7f
Kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania p. Waldemar Fura przedstawił projekt uchwały w sprawie trybu i kryteriów przyznawania nagród Burmistrza dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze.

Kluby Radnych nie zgłosiły uwag a opinię pozytywną wyraziły Komisje:
- Oświaty i Kultury,
- Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 58/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7g
Projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad promocji uczniów zdolnych przedstawił kierownik O O i W  p. Waldemar Fura.
Jednocześnie zgłosił autopoprawki, które dotyczyły wykreślenia słowa  " najniższego "  a wpisanie  " minimalnego"  w § 3 pkt 1a i 2a.
Kluby Radnych uwag nie wniosły a opinię pozytywną wyraziły Komisje:
- Oświaty i Kultury,
- Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 59/03 w przedmiotowej sprawie wraz z poprawkami.

Do pkt 7h
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 47/3 położonej we wsi Dworzysko z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych nie wniosły uwag a opinię pozytywną wyraziła Komisja Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 60/03  w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7i
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 22/3 położonej we wsi Wiąg z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych nie wniosły uwag a opinię pozytywną wyraziła Komisja GP,OŚ i R.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 61/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7j
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 41/2 położonej we wsi Gruczno z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych uwag nie wniosły a opinię pozytywną wyraziła Komisja GP, OŚ i Rolnictwa.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 62/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7k
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 1374/50, 1381/7, 1381/11, 1361/1, 1380/2  położonych w Świeciu z przeznaczeniem pod usługi, składy, rzemiosło, handel, przemysł.
Stanowiska Klubów Radnych:
- S L D - za przyjęciem uchwały, ale były wątpliwości dot. numeracji działek,
- Centroprawica - klub zgłosił wniosek o wykreślenie z porządku obrad podjęcie tej uchwały i  przeniesienie na następną sesję.  Załączone mapki nie przedstawiają faktycznych danych a załączona mapka do projektu uchwały to dane przed 3 lat - mapka winna być aktualna.
- O P S  - za przyjęciem uchwały.

Komisja Gospodarki Przestrzennej, OŚ i R  wyraziła opinię pozytywną.

Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk wyjaśnił:
- na wątpliwości Klubu Radnych SLD -  trudna jest na bieżąco przygotować matryce ponieważ są ciągle podziały działek.
- nieaktualne mapki - na etapie przystąpienia do sporządzenia planu wymagana jest mapka obejmująca teren, szczegółową mapkę zależy przedłożyć przy opracowaniu planu.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - stwierdził, iż wymagane jest aby chociażby w części była wierną mapą - na tym terenie, nad którym teraz jest dyskusja to zespół garaży gdzie sam radny jest właścicielem jednego z nich i nikt nie wie o planowanych zmianach.
Dlatego też radny w imieniu Klubu składał wniosek o odłożenie projektu uchwały z aktualną mapka na następną sesję Rady.

Radny p. Paweł Knapik - przypomniał, że na początku sesji zgłosił wniosek o wykreślenie pkt 7k z porządku obrad na co przewodniczący  Rady odpowiedział, że przy tym punkcie w czasie dyskusji można zgłosić wnioski.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik wyjaśnił, że chyba źle słyszał - wobec czego poddał pod głosowanie wniosek o wykreślenie z porządku obrad pkt 7k. i tak:
- za skreśleniem głosowało 6 radnych,
- przeciw głosowało 14 radnych,
- wstrzymało się  2 radnych.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński złożył wniosek aby w § 1 projektu uchwały  wykreślić słowo  " handel "  Omawiany teren ma dla miasta znaczenie szczególne m.in. lokalizacja. Powstanie kolejnego dużego sklepu może katastrofalnie odbić się na mieszkańcach prowadzących działalność gospodarczą.

Rada większością głosów ( 12 za, 5 przeciw, 4 wstrzym.- II głosowanie ) podjęła uchwałę Nr 63/03 w przedmiotowej sprawie.


Do pkt 7l
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 88/10, 88/9, 88/8, 88/7, 88/6, 88/5, 88/4 położonych we wsi Kozłowo z przeznaczeniem pod usługi, rzemiosło wraz z zabudową mieszkaniową związaną z prowadzoną działalnością.

Stanowiska Klubów Radnych:
- SLD -  za przyjęciem uchwały,

- Centroprawica - za przyjęcie uchwały z jednoczesnym wnioskiem o uzupełnienie projektu uchwały o działki będące w bezpośrednim sąsiedztwie tj. dz. nr 88/19, 88/20, 88/21, 88/22, 88/24, 88/26, 511 i 513, dla których plan przewiduje przeznaczenie pod przemysł, rzemiosło i usługi również na tych działkach dopuścić możliwość zabudowy mieszkaniowej związanej z tą działalnością.  Wniosek ten należy potraktować jako jedność łącznie z działkami obejmującymi projekt uchwały - Klub jest w posiadaniu wniosku właścicieli tych działek, który został złożony do Burmistrza.

- O P S - za przyjęciem uchwały.

Komisja GP, OŚ i R  wyraziła opinię pozytywną.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda  ustosunkował się do wniosku Klubu Radnych Centroprawica  i powiedział,  że porządkowanie jest zasadne ale jest przyjęty budżet na 2003 rok i określone zadania. - stąd też niemożliwe jest przyjęcie wniosku  (  teren dot, wniosku obejmuje 18 ha ) ze względów finansowych

Radny p. Tadeusz Zawiasiński -  powiedział, że wniosek, na podstawie którego został opracowany ten plan wpłynął do tut. Urzędu, 10 grudniu ubr.
Jest to data, która mogła mieć znaczenie również przy konstrukcji budżetu.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - powiedział, że jest pomylenie dwóch pojęć, Gmina przewiduje każdego roku określoną kwotę na zagospodarowanie terenu.
Nie należy mylić wniosków złożonych do projektu budżetu i wniosków złożonych do zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

W wyniku głosowania Rada większością głosów  ( 5 za, 13 przeciw, 2 wstrzym. ) oddaliła wniosek Klubu Radnych Centroprawica.

Rada większością głosów ( 14 za, 7 wstrzym.)  podjęła uchwałę Nr 64/03 w przedmiotowej sprawie.   


Do pkt 7ł
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 421/3 położonej we wsi Gruczno z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych uwag nie wniosły a Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 65/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7m
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 28 położonej we wsi Święte z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 66/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7n
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dz. nr 14, 15 i 26 położonych we wsi Sulnówko z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 67/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7o
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 53/1, 53/2 położonych we wsi Dworzysko z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 68/03 w przedmiotowej sprawie.


Do pkt 7p
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 7/3, 7/4 położonych we wsi Morsk z  przeznaczeniem pod zalesienie i część pod pole biwakowe.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinie pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 69/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7q
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 23/11 położonej we wsi Morsk.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 70/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7 r
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 6/10 położonej we wsi Sulnówko z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 71/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7s
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 2/6, 8a/7 położonych we wsi Sulnówko.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP,OŚ i R wyraziła opinię pozytywą.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 72/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7t
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 122 położonej we wsi Sulnówko z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP,OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 73/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7u
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 91 położonej we wsi Święte z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 74/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7v
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 18/11, 4/11 położonych we wsi Polski Polski Konopat z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 75/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7w
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 736, 733 położonych we wsi Sulnowo z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 76/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7x
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla jednostki bilansowej D7 MN, planu ogólnego Miasta Świecia z dopuszczeniem usług, handlu, rzemiosła nieuciążliwego dla otoczenia.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, Oś i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 77/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7y
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu zawartego między zawartego między  ul. Paderewskiego, Piłsudskiego a drogą do wsi Sulnówko oraz likwidację planowanej drogi przy ul. Stromej przeznaczając teren pod zabudowę mieszkaniową.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - proponował, aby do projektu uchwały wnieść ten tekst, co w uzasadnieniu - chodzi o funkcje.
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk powiedział, że w tym przypadku nie mówimy o konkretnej funkcji - teren planuje się przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniową.
Radny p. Tadeusz Zawiasiński - ponownie proponuje, aby w § 1 projektu uchwały poszerzyć funkcje " pod zabudowę mieszkaniową i usługi nieuciążliwe "

Pan Jan Adamczyk - był zdania, iż byłoby to uszczegółowienie, przecież część terenu jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe.

Radna p. Helena Ratka - Fejtko - poparła wniosek zgłoszony przez radnego p. Tadeusza Zawiasińskiego jednocześnie proponowała uściślenie terminu " usługi publiczne".

Po wyjaśnieniach Burmistrza p. Tadeusza Pogody i inspektora wydz. BA, G i GG p. Jana Adamczyka radny p. Jan Grudziński złożył wniosek aby po podjęciu uchwały ogłosić przerwę w obradach.

W wyniku głosowania Rada większością głosów  ( 12 za, 2 przeciw, 5 wstrzym.) przyjęła wniosek o dopisanie w § 1 uchwały .." pod zabudowę mieszkaniową i  usługi nieuciążliwe" natomiast jednogłośnie podjęła uchwałę 78/03 w przedmiotowej sprawie wraz z poprawką.

Do pkt 7z
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 19/12 położonej we wsi Morsk.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 79/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7 ź
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. 51/7, 52/4 położonych we wsi Święte z przeznaczeniem pod agroturystykę wraz z handlem i usługami.

Kluby Radnych uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 80/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7ż
Inspektor wydz. BA, G i GG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. nr 1/2, 2/3, 2/4, 3/9 położonych we wsi Wiąg z przeznaczeniem pod zalesienie.

Kluby Radnych  uwag nie wniosły, Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną.

Rada jednocześnie podjęła uchwałę Nr 81/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7 a', - d'
Radca prawny p. Wojciech Górski przedstawił projekty uchwał w sprawie oczywistych pomyłek dotyczącej podstawy prawnej w uchwale:
- Nr 44/02 Rady Miejskiej z dnia 27 grudnia 2002r  w sprawie ustalenia zasad zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Rady Miejskiej,
- Nr  41/02 Rady Miejskiej z dnia 27 grudnia 2002r w sprawie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Miasta Świecie,
- Nr 40/02 Rady Miejskiej z dnia 27 grudnia 2002r w sprawie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Gminy Świecie.
Jednocześnie przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Świecie.

Stanowiska Klubów Radnych:
- S L D - głosowanie indywidualne,
- Centroprawica Ziemi Świeckiej - za przyjęciem uchwał z przekonaniem, że więcej pomyłek nie nastąpi,
- O P S  - za przyjęcie uchwały.

Komisja GP, OŚ i R wyraziła opinię pozytywną do projektów uchwał dot. planów zagospodarowania natomiast Komisja PG i F  pozytywnie zaopiniowała dwa pozostałe projekty.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę :
- Nr 82/03 w sprawie sprostowania oczywistej pomyłki dotyczącej podstawy prawnej uchwały Nr 44/02 Rady Miejskiej z dnia 27 grudnia 2002r w sprawie ustalenie zasad zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Rady Miejskiej,
- Nr 83/03 w sprawie sprostowania oczywistych pomyłek w uchwale Nr 41/02 Rady Miejskiej z dnia 27 grudnia 2002r w sprawie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Miasta Świecie, 
- Nr 84/03 w sprawie sprostowania oczywistych pomyłek w uchwale Nr 40/02 Rady Miejskiej  z dnia 27 grudnia 2002r w sprawie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Gminy Świecie,
- Nr 85/03 w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Burmistrza Świecia.

Do pkt 8
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik odczytał pismo Klubu Radnych Centroprawica Ziemi Świeckiej, gdzie w oparciu o zapisy Statutu Gminy proszą o  nakazaniu Burmistrzowi niezwłocznego uzupełnienia odpowiedzi na interpelacje, tj:
- nie dotrzymanie terminu udzielenia odpowiedzi,
- odpowiedź na pytanie nr 1 jest niewłaściwa,
- brak odpowiedzi na pytanie nr 2.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda wyjaśnił:
- termin - to jego błąd, był przekonany o terminie 30 dniowym na udzielenie odpowiedzi a statut rzeczywiście określa termin 21 dni,
- odpowiedź niewłaściwa - zdaniem Burmistrza, te wnioski podlegają uchwale o procedurze budżetu i tak było dotychczas - Pan radny Tadeusz Zawiasiński był 4 lata z- cą burmistrza i członkiem Zarządu Miejskiego i to jemu nie przeszkadzało.
Burmistrz dodał, że na złożone pismo Klubu Radnych - będzie odpowiedź na piśmie.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - wyjaśnił, aby burmistrz zwracał się nie do osoby a do Klubu Radnych.

Do pkt 9
Radny p. Janusz Rogala wyjaśnił swoją rezygnację z Klubu Radnych Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego i przystąpienia do Klubu Radnych Centroprawica Ziemi Świeckiej m. in. upolityczniona ordynacja wyborcza do rad gmin, brak porozumienia całej prawicy.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przypomniał, aby przestrzegać wymogu ustawy o samorządzie gminnym i wyłączyć się głosowania jeżeli interes radnego dotyczy sprawy.

Radna p. Halina Szolginia - stwierdziła, że Komisja do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej po zapoznaniu się z trudną sytuacją Szpitala Powiatowego w Świeciu proponuje przyjęcie apelu i skierowanie do Sejmowej Komisji Zdrowia, Senackiej Komisji Zdrowia i  do Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

A p e l    stanowi załącznik do protokołu.

Radna p. Helena Ratka - Fejtko - powiedziała, że jest sprawą zobowiązującą nas jako mieszkańców Gminy  i radnych aby apel przyjąć.

Rada jednogłośnie przyjęła apel.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - odczytał apel Grupy Producenckiej o wstrzymaniu obowiązku zaopatrywania zwierząt rzeźnych w świadectwa zdrowia przez rolników a skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z prośbą o poparcie Rady Miejskiej.

A p e l  stanowi załącznik do protokołu.

Rada jednogłośnie wyraziła swoje poparcie.

Do pkt 10
Wobec wyczerpania porządku obrad - Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady IV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu.
 
Protokolant:
Henryka Głowacka - wydz. organizacyjny UM


                                                                                                               Przewodniczący
                                                                                                         R a d y   M i e j s k i e j

                                                                                                                 Jerzy Wójcik 

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (30 stycznia 2003)
Opublikował: Henryka Głowacka (17 października 2003, 13:19:03)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2221